Avrupa

Brno Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Brno gezilecek yerler nelerdir? Brno şehrinde erasmus? Brno konaklama, oteller ve yapılacak en iyi şeyleri içeren kapsamlı bir gezi rehberi hazırladım. Bir yılımı bu şehirde geçirmiş biri olarak belkide görebileceğiniz en kapsamlı gezi rehberini hazırlamış olabilirim 😉 O halde Brno gezi rehberi başlasın!

Brno, Çek Cumhuriyetinin Güney Bohemya bölgesinde yer alan, Prag’tan yaklaşık 2.5 saat, Viyana veya Bratislava’dan 1.5 saat gibi çok kısa sürede ulaşılabilen bir klasik orta Avrupa şehri. Prag’tan sonra 2. en büyük şehir olma özelliğini koruyor ancak ziyaret ettiğinizde Prag’dan çok daha kısa sürede gezip bitirebileceğiniz bir yer. Ama Prag’ın o yoğun turist akınını ve insan kalabalığından uzak, bir ömür yaşanılabilecek huzurlu bir şehir. Her ne kadar ilk geldiğinizde çok küçük dursada, eğer benim gibi 9.5 ay gibi bir süre yaşamınızı sürdürecekseniz veya erasmus programınızı orada geçirecekseniz söylemeliyim ki Brno aslında çokdaha büyük bir yer. Ama göründüğünden daha büyük olması problem değil.

Bu arada hazır yukarıda Prag’tan bahsetmişken ayrıca Prag gezilecek yerler ve gezi rehberi adlı yazıma tıklayarak prag hakkındada fikir edinebilirsiniz 😉

Bu yazıyı her ne kadar turistik amaçlarla yazmış olsamda özellikle erasmus programı ile gelecek olanlara hitap etmeye çalıştım ve programlarını dolu dolu geçirmeleri için mümkün olduğunca gezilebilecek her yerede değindim. Kısa süreli ziyaret etme olasılığı olan okuyucularım içinde ilk etapta görülmesi gereken yerleri özellikle belirttim.

brno-gezilecel-yerler-rehberi

Peki aslında Brno neresidir ve hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Svitava ve Svratka nehirlerinin birleştiğin bölgede yer alan Brno yukarıda bahsettiğim gibi Çek’in en büyük 2. Şehri ve ülkenin 3 bölgesinden biri olan güney morevya’nın başkenti. Şehir, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın bir üyesi ve 2017 yılında “Müzik Şehri” olarak belirlenmiştir. Dünya’nın en çok tarihi alanı koruma listesinde 2. Olarak yer alır. 1. Sırada ise başkent Prag bulunmaktadır. Sosyokültürel hayatı oldukça aktif olup yıl boyunca şehir içinde çeşitli aktivilerle karşılaşabilirsiniz ve şahsen bu yönüyle benim için sıkıcı bir şehir olmaktan kurtulmayı başarmıştır diyebilirim.

Her ne kadar bir erasmus öğrencisi olarak bir yıl boyunca her yerini gezip talan etsenizde her ay sunduğu farklı bir etkinlik veya festivalle sizi orada tutmayı başarıyor. Buna örnek olarak noel’de açılan christmas marketler, halloween’de hem erasmus hemde şehirdeki öğrenciler için düzenlenen tram partiler, exotic food fest (bu festivalde böcek, yılan gibi çeşitli ülkelerin yemeklerini deneyebiliyorsunuz), brno’nun resmi buz hokeyi takımı kometa brno maçları, şarap festivalleri, st.patrick’s day kutlamaları, bira maratonları, sokak partileri, ilkbaharda düzenlenen Hawaii fişek gösterileri örnek verebilirim.

Peki Brno ucuz mu? Brno’da genel olarak fiyatlar nasıl?

Öncelikle Çek Cumhuriyeti’nin genel olarak pahalılığını ele alırsak çekya çok pahalı olmayan, orta avrupa’ya özgü fiyatlar içere bir ülke. Türkiye ile kıyaslarsak kötü kurlardan ötürü ülkemizden daha pahalı diyebilirim. Brno ise öğrenci şehri olduğundan ve Prag’ın aksine turistik aktivitesi daha zayıf olduğundan fiyatlar çok daha uygun. Market fiyatları tüm şehirlerde aynı olup eğer ucuz bir marketten alışveriş yapmak isterseniz Billa denilen sarı ve kırmızı logolu market zincirini kullanabilirsiniz. Restoran ve pub fiyatları ise Prag’a kıyasla daha ucuz olup 10 eurodan aşağı fiyatlara birçok restoranda çok güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bira fiyatları pub’larda 50-60 czk gibi ücretlerde olmakta olup daha az popüler publarda 32-38 korunaya bile bira içebilirsiniz.

Brno Turist Olarak Gelecekler İçin Gezilecek Yerler Listesi ve Tavsiyeler

 • St. Peters ve St. Paul Katedrali
 • Spilberk Kalesi
 • Liberty Square ve Astronomik Saat
 • Old Town Hall ve Brno Timsahı
 • Palas Çeşmesi
 • Ossuary
 • At ve Şövalye

Brno’da Daha Uzun Kalacaklar İçin Ekstra Gezilecek Yerler

 • Planetarium
 • Brno Dam
 • Veveri Kalesi
 • Villa Tugendhat
 • Moravian Karst ve Punkva Mağaraları
 • Ohora Oledna

BRNO’YA NASIL GİDİLİR?

Brno’ya gitmek isterseniz şehrin kendine ait çok küçük bir havalimanı bulunmakta. Türkiye Brno havaalanına aktarmalı uçuş bulabilirsiniz ancak Brno’ya uçakla varmak bir hayli pahalı. Onun yerine Prag havaalanına bir uçuş ayarlamak ve Prag’dan otobüs veya tren ile Brno’ya varmanız çok daha mantıklı. Eğer uçuş ayarlamak isterseniz bizim her zaman yaptığımız gibi skyscanner üzerinden en ucuz biletleri bulabilirsiniz.

Eğer Brno’ya Viyana, Bratislava, Prag gibi etraftaki şehirlerden geliyorsaniz elinizde çok fazla seçenek bulunmakta. Viyana’dan yapacağınız yolculuklarda Viyana ve Brno arası 1.5 saat olup Viyana tren-otobüs istasyonundan tren ya da otobüse binebilirsiniz. Tren yolculukları çok daha rahat ve daha az mide bulandırıcı olduğu için size tren yolculuklarını tavsiye edebilirim. Viyana’dan Brno’ya kalkan tren ve otobüsler için regiojet veya flixbus kullanabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz ve Isıc kartınız varsa regiojet çok daha ucuza gelecektir.

Bratislava üzerinden yapacağınız yolculuklar için ise iki şehir arası 1.5 saat olup tren veya otobüs tercih edebilirsiniz. Bratislava’da tren ve otobüs istasyonu farklı yerlerde bulunup tren için cesky drahy ve regiojet, otobüs için ise yine regiojet tercih edebilirsiniz.

Prag üzerinden yapacağınız kalkışlar için Prag Florence Otobüs istasyonundan Brno’ya regiojet ve flixbus’ın otobüsleri bulunmakta. Trenle ile yolculuk yapmak isterseniz tren istasyonu şehrin içerisinde ancak otobüs istasyonunun biraz daha ilerisinde bulunuyor. Prag havaalanından Brno’ya geçmek isterseniz ilk önce Florance otobüs istasyonuna ya da tren istasyonuna uğramanız lazım. Prag havaalanından bu istasyonlara otobüs, ardından metro ile ulaşım bulunmakta.

BRNO ŞEHİR İÇİ ULAŞIM?

Brno’ya turistik amaçlarla geliyorsanız şehir içi ulaşıma ihtiyaç duymanız neredeyse imkansız çünkü görmeniz gereken tüm önemli şeyler şehir merkezinde yer almakta zaten. Ancak daha uzun süre kalacaksanız veya erasmus iseniz şehir içinde ulaşım çok hızlı olup trafiğe yakalanmadan birçok yere kısa sürede varabilirsiniz. Şehir içinde toplu taşıma sadece travmaylar ve otobüsler ile gerçekleşmekte. Toplu taşıma kullanmadan önce kiosklardan yetişkin bileti almanız gerekte aksi takdirde yakalanırsanız 30 euro ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ki Çek Cumhuriyetinde bu durum 2 kere başıma geldi.

Peki bilet almadan kaçak binmek mümkün mü?

Hiçbir şekilde bilet almadan bedavaya otobüs ulaşımından faydalanmanız mümkün çünkü ben bunu uzun bir süre yaptım. Genellikle uzun süreli transport kartım olup son 2 ay kartsız veya biletsiz bedava ulaşımdan faydalandım. Ancak bu başınıza hiç gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Eğer diyorsanız ben öğrenciyim kardeşim bilete verecek param yok o halde ulaşım araçlarına binmeden önce içerideki kişilerden birinin bilet kontrolcüsü olmadığından emin olun. Ancak şunu söylemeliyim ki bu biraz zor çünkü işlerini tamamen sivil kıyafetle yapıyorlar. Bunların dışında gece hayatına takılırsanız gece geç saatlerde hiçbir şekilde görevli olmuyor. Prag istisna olabilir çünkü Prag’ta gece 11.30’da bilet cezası yedik 🙂

BRNO GEZİLECEK YERLER

St. Peters ve St. Paul Katedrali

brno-gezilecek-yerler-rehberi-st-petrov-kilisesi

Brnp gezilecek yerler arasında kanaatimce en önemlisi olan, Brno’ya vardığınız ilk andan sizi selamlayan bir yapı kilise St. Paul Katedrali. Şehir merkezinin tam tepesinde bulunmakla beraber geldiğim ilk andan itibaren beni kendisine aşık etmiştir kendisi. Kendisini ilk erasmus’a başladığım günün akşamında Prag’tan Brno’ya varan otobüsümün camından 5 saniye kadar kısa bir süre görme şansı yakalamıştım.

Şehir merkezinin en tepe noktasına dikilmiş yapısı ile bana ne kadar küçük ve özgüvensiz olduğumu hissettirmişti yeni, ailemden tamamen uzak Avrupa maceramda. Şimdi ise kendisi defalarca gördüğüm, etrafında turlar attığım ama nerdeyse hala görmekten hiç sıkılmadığım bir yapı. Bir daha olsa tekrar gider tekrar ziyaret ederim. Hatta tekrar yaşarım Brno’da. Ama malum, gerçekler acıdır. Her yurtdışı macerasınında bir sonu var. Ama sanırım işin sırrı bu maceralardan hiç sıkılmamak, her seferinde yenilerini aramak. Aksi takdirde hayat çok sıkıcı, değil mi?

Neyse, Petrov katedrali kurulmadan önce burası Afrodit tapınağıymış aslında. İnsan şaşırıyor. Tamam, bizde biliyoruz yunan mitolojisinin olduğu yerde sabit kalmadığını, gitgide avrupaya kadar yayıldığını. Ama şahsen yunan tanrıları inancının orta avrupaya kadar sıçradığını bilmiyordum. Benim için sınır

İtalya’dır. Ama meğersem yunan tanrıları ve efsaneleri etkisini sadece Doğu Avrupa ve Anadoluda göstermemiş, tüm avrupaya yayılmış.

St. Petrov’un yarattığı tek şaşkınlık Afrodit tapınağı değildir bende. Hepiniz Mendel’i bilirsiniz. Genetik biliminin babası. Kendisi bir kilise papazı ve kilise bahçesinde fasulyelerle yaptığı gözlemlerle fasulyelerde tohumları etkileyen faktörler olduğunu iddia ediyor. Ha işte o kilise varya, o kilise St. Paul’un ta kendisi. Bu bilgiyi öğrendikten sonra hemen dibinde bulunan Mendel Müzesi ve Brno’da yer alan Mendel Üniversitesinin isimleri benim için daha çok anlam kazanmıştı. Hatta erasmus’a geldiğimizde bize hediye edilen tişörtlerde bile Mendel’in fasulyeleri ve DNA zinciri var.

Bunların dışında eğer Petrov kilisesini ziyaret ederseniz içi tamamen ücretsiz. Fotoğraf çekmek yasak ama gizlice çekseniz kimse fark etmez. Ayrıca Brno turistik bir şehir olmadığı için souvenir’ler bulmanız tamamen imkansız ancak kilisenin içinde evinize götürebileceğiniz çok güzel Petrov temalı bir takım kartpostallar bulunuyor. Bunlardan almayı sakın ihmal etmeyin derim. Eğer kilisenin tepesine çıkmak isterseniz ise ücreti oldukça ucuz. 30 czk yani 1 euro’dan azıcık fazla. Ben tepeye daha önce hiç çıkma şansı yakalamadım ama gelmişken Brno’dan tepeye çıkmadan ayrılmayın derim. Eğer benim gibi gittiğiniz yerlerin fotoğraflarını çekmeye oldukça hevesli biri iseniz katedralin hemen altında Mendel Müzesi bulunmakta. Mendel müzesinin bahçesinden katedralin çok güzel bir görüntüsünü yakalayabilirsiniz. Müzenin bahçesinde yunan mitolojisinin ulaklar tanrısı Hermes heykelide bulunmakta. Hermes ve katedralin fotoğrafını aynı anda yakalama gibi bir şans sunuyor size. Ancak sizi uyarmalıyım ki müzenin bahçesi sadece gündüz vakti açık. Zamanınızı ona göre ayarlamaya çalışın.

brno-gezilecek-yerler-rehberi
brno-gezilecek-yerler-rehberi-st-petrov-kilisesi

Spilberk Kalesi

Kale sokağı

Spilberk kalesi ya da lokal ismiyle hrad spilberk yine şehir merkezinin en tepe noktalarından birine kurulu olup, tüm şehrin ve büyük petrov katedralinin manzarasını izleyebileceğiniz harika bir yer. Ayrıca Brno gezilecek yerler rehberimizin en önemli lokasyonlarından bir diğeri. 13. Yüzyılda inşa edilmiş olan kale 18 ve 19. Yüzyıllarda halsburg hanedanına hapishane olarak hizmet etmiş. Eğer Spilberk Kalesine ulaşmak istiyorsanız kaleye doğru uzanan ağaçların arasında dolambaçlı bir yolu takip etmeniz gerek. Kaleye giriş tamamen ücretsiz. Ayrıca kaleye ulaştığınızda aktif hizmet eden iki tane bar bulunmakta. Benim tavsiyem eğer Brno turu yapıyorsanız kale ziyaretini gün batımına bırakmanız ve yanınızda bira bulundurmanız. Gün batımında kalenin duvarlarına oturup bira içmek ve şehrin manzarasını çıkarmanızı oldukça keyifli. Kaleyi ziyaret etmek için en uygun mevsim ise bence ilkbahar ve yaz ayları. Neden diye soracak olursanız kalenin bahçesindeki ağaçlar yeşermeye başlıyor ve daha güzel bir görüntü sunuyor. Sanırım ben yaz aşığıyım.

Palas Çeşmesi

Palas çeşmesi ve her cuma açılan cabbage market

Petrov katedrali ile Old Town Hall arasında bulunan ve koca bir meydanda bulunan Palas Çeşmesi’nde Zeus’un oğlu Herkül’ün Hades’in üç başlı köpeği cerberus’u dizginlerken bir heykeli bulunuyor. Palas Çeşmesi’nin içerisinde bulunduğu meydan aynı zamanda Vegetable Market ya da Cabbage Market olarak biliniyor. Her hafta cuma günleri bu meydanda yerel halk bir pazar açıyor ve bu pazarda sadece meyve ve sebze ürünleri satışa sunuluyor. Kışın noel döneminde ise christmas marketler için kullanılan meydanlardan birisi sadece. Ayrıca zaman zaman Brno’lular çeşitli etkinlikler için kullanıyor bu meydanı. Biz Brno’da yaşamaya başladığımız ilk haftalarda o kadar şanslıydık ki zombie walk adı altında düzenlenen bir kostüm oyunu etkinliğinide yakalama şansı elde ettik. Bu etkinlik adı altında bir grup insan zombie gibi makyaj yaparak ve bir diğer grup insanda askeri üniformalar giyerek şehrin içerisinde etkileyici bir performans gerçekleştirdi. Eğer şanslıysanız sizde bu tür oyunları yakalama şansı elde edebilirsiniz.

Mendel Müzesi

Mendel Müzesi’ni Bahçesinden St. Petrov’un Görünümü

Genetik biliminin babası Gregor Mendel’den ismini alan müze, adındanda tahmin edebileceğiniz üzere genetik bilimi ile ilgili sergiler içeriyor. Biyoloji ve genetik okuyanların uğraması gereken bir yer. Mendel Müzesi genel olarak Masaryk Üniversitesi’ne ait olup müzenin bütün kısımlarını gezmek isterseniz 100 czk yani 4 euro gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Öğrenciler için ise bu ücret 60 czk yani 2 euro. Biz müzeye hiçbir zaman uğramadık ancak müzeye girmeseniz bile en azından müzenin bahçesinde vakit harcamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Müze bahçesi Petrov Kilisesi’ni görüyor olup fotoğraf çekilmek için size harika açılar sunuyor. Bahçe eğer ziyaret etmek isterseniz gündüz vakti boyunca açık olup akşamları demir bir kapı ile kilitleniyor.

Mendel Müzesi Hermes Heykeli

Old Town Hall

brno-gezilecek-yerler-st-petrov-kilisesi

Tren istasyonundan liberty square’e uzanarak şehir merkezini ortadan bölen yolun hemen yanında bulunan old town hall kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğim bir yer ve brno gezilecek yerler arasında bir diğer önemli yapı. Girişindeki kapının hemen üstünde yer alan motiflerle beni etkilemeyi oldukça başarmış bir yapı. Motiflere baktığınız zaman gördüğünüz üzere göğe doğru uzanan ahtapotvari kollardan ortancası dik durmak yerine kıvrılıyor. Söylenilenlere göre bu yapı inşa edilirken heykeltıraşa ya da mimara parası ödenmediği için tepki olarak bu şekilde inşa ediliyor. Old Town Hall’ın içerisine girdiğimizde ise bizi tavana asılı ağzı açık bir şekilde duran bir timsah modeli karşılıyor.

Burada erasmus yapan çoğu insan nedenini bilmez ama ben size Brno’lulardan duyduğum hikayeyi açıklayayım. Orta Çağ döneminde Brno şehrinin kralına hediye olarak bir timsah veriliyor ama tabiki tahmin edebileceğimiz üzere o dönemde orta Avrupalılar timsahın ne olduğunu bilmiyor. Sonuçta Avrupa kıtasında yer alan bir hayvan değil. Dolayısıyla Brno halkı kendilerine bir ejderha hediye edildiğini düşünüyor ve timsah o günden bugüne Brno Dragon olarak şehrin sembolik hayvanı haline geliyor. Eğer şehrin her yerinde timsah sembolleri ve logoları görürseniz bilin ki bunun sebebi Brno dragon. Bunların dışında old town hall’da tepeye çıkıp şehir manzarası izleyebileceğiniz bir kule bulunur. Yanılmıyorsam ücreti yaklaşık 30 czk. Çokta pahalı değil.

brno-gezilecek-yerler--rehberi-st-petrov-kilisesi

Liberty Square ve Brno ASTRONOMİK SAATİ

İşte geldik tam şehrin göbeğine!! Burası Brno’nun tam olarak merkezi oluyor ve brno gezilecek yerler rehberimizin en önemli kısımlarından birini oluşturuyor. Brno’da genellikle etkinlikler ve festivallere ait marketler tam olarak buraya kuruluyor. Eğer şanslıysanız bir tanesine denk gelebilirsiniz. Eğer erasmus iseniz boşverin. Er ya da geç denk geleceksiniz zaten. Ayrıca bu meydanda bizim için çok önemli bir yapı daha bulunmakta. Brno Clock. Brno Clock siyah mermi şeklinde inşa edilmiş, astronomik bir saat.

Hem siyah rengi hemde şekli itibari ile erkek cinsel organına benzediğinden Brno’lular bu saati Big Black Cock ya da Brno dick olarak adlandırılıyor. Eğer Brno’lu biriyle konuşursanız bu terimi kullanmaktan çekinmeyin. Zira bu şakayı bildiğiniz için hoşlarına gideceğini bile söyleyebilirim. Ayrıca bu saat üzerinde delikler içeriyor ve her sabah saat 11’de bu deliklere bir top düşüyor. Fırsatını varsa gelip kendinize hediyelik eşya olarak bir tane almanızı tavsiye ederim ancak genellikle çekler sırf bu toplardan birine sahip olabilmek için yarım saat önceden gelip elleri deliğin içinde bekliyorlar. Yani bir yandan da erkenci davranmanız gerek.

AT VE ŞÖVALYE

Çeklerin sanırım garip bir şekilde heykellere ilginç bir takıntısı var sanırım çünkü sadece Prag’ta değil, aynı zamanda Brno’da ikonik, ilginç yapıda heykeller görmeniz olası. Brno gezilecek yerler rehberimde bu heykeli eklememin sebebi ise sanırım kendisi oldukça seviyor olmam ve şehrin temsili yapılarından biri olduğuna inanmam. At ve Şövalye tıpkı diğer yapılar gibi şehir merkezinde yer almakta olup şehir sanat galerisinin önüne dikilmiş halde yer alıyor. Ceska tramvay durağının hemen dibinde yer alıyor. Hatırlarsanız yukarıda size Brno Astronomik Saati’nin esprisinden çeklerin bunun şakasını yapmaktan hoşlandığını belirtmiştim. Peki o zaman, At ve şövalye’de çok farklı değil aslında. At heykelinin hemen altına, göğüs hizasına girer ve yukarı bakarsanız yukarıya baktığınızda atın kafasının penis, göğsünün ise testis gibi gözüktüğünü fark edeceksiniz. Çekler sadece saat konusundaki bel altı esprilerini değil aynı zamanda at heykelinde de konuşturmuş. Brno’yu ziyaret ederseniz bu detayı atlamamanızı öneririm 🙂

Planetarium

Brno’daki ikametim sırasında kaldığım yurdun hemen yukarısında kalan ve şehrin içlerinde yer alan planetarium bir gözlem evi. Eğer katılmak isterseniz önceden rezervasyon ayarlayıp uzay ve gökcisimleri ile ilgili sunumlara katılabilirsiniz.

Veveri Kalesi

Eğer turistik amaçla geliyorsanız konumunun uzaklığı gitmenizi çok önermem. Ancak erasmus aracılığı ile bulunuyorsanız ilkbaharda uğrayıp, kale etrafında piknik yapmayı bir gözden geçirin derim. Veveri Kalesine ulaşımda ise karadan ulaşım mümkün. Ancak kale genel olarak nehrin tam kenarında bulunduğundan çoğunlukta tercih edilen ulaşım şekli feribotlar. Bu feribotlara Brno Dam’den binebilirsiniz. Yalnız uyarmam gerek ki bu feribotlar çok sık kalkmıyor. Her kalkış arasında ortalama 1 saat var. Ayrıca feribotlara binmek içinde bir miktar ücret ödemeniz gerek.

Villa Tugendhat

Avrupa Modern mimarisinin ilk örneklerinden olan Villa Tugendhat mimar Ludwig Mies van Der Rohe tarafından inşa edilmiş. UNESCO Kültür Miras Listesi’nde yer alan bu yapıya ne yazık ki hiçbir zaman gitme fırsatı bulamadım. Ama olurda gitmeyi düşünürseniz yapının içini gezebilmek için çok önceden rezerve etmeniz gerek ve duyduğuma göre bu rezervasyonda aylar öncesinden halledilmeli. Bu yüzden es geçtiğim yapıda rezervasyonunuz olmasa bile bahçesini herhangi bir gün ziyaret edebilirsiniz. Ama tabiki internet sitesinde açık olduğu günleri kontrol etmenizde fayda var. Eğer Brno’ya turistik amaçla geliyorsanız Villa Tugendhat’in ziyaretini çokta tavsiye etmem çünkü yapı şehrin merkezinde değil, tam aksine daha iç taraflarında bulunuyor. Eğer Erasmus ile Brno’ya geliyorsanız yapıyı ziyaret etmek için oldukça bol vaktiniz olduğunu söyleyebilirim.

Brno Ossuary

Avrupa’nın en büyük 2. kemikliği olma özelliğine sahip Brno Ossuary veba hastalığından hayatını kaybetmiş yaklaşık 50.000 kişinin kemiklerini içeriyor. 2001 yılında tesadüfen keşfedilmiş bu mezarın şehir merkezinde bulunan St. James kilisesinin altında bulunuyor. Gelmişken hem kiliseye uğrayabilir, hem de Brno kemikliğini ziyaret etme şansı elde edebilirsiniz. Brno Ossuary’nin ilginç bir diğer özelliği ise bu kadar sayıda ölü insanın yer altına gömülü olduğunun uzun bir süre bilinmemesi. Kemikler tamamen tesadüfi bir şekilde bulunmuş ve kemiklik günümüzde sergiye açılmış. Ziyaret etmek isterseniz kemikliğin giriş ücreti sadece 75 czk.

Brno kaç günde gezilir?

Genel olarak Brno küçük ve konstantre bir şehir olduğundan çoğu yeri sadece bir günde gezebilirsiniz. Eğer olurda Prag-Bratislava, Prag-Budapeşte ya da Prag-Viyana arası tren veya otobüs yolculukları tercih ederseniz vasıtanız Brno’danda geçeceği için Brno’yu iki şehir arasında hemen halledebilirsiniz. Gündüz Brno’ya varıp akşam’da şehirden ayrılacak şekilde gezinizi düzenlerseniz yapılacaklar listenizden şehri çok kolay elemiş olursunuz.

Kısaca Brno’nun kaç günde gezilmesi gerektiğini özetleyecek olursam tüm temel ve önemli şeyleri görmek için 1 gün yeterli olacaktır. Ancak Brno her ne kadar küçük bir şehir olsada gece hayatı çok keyifli. Gününüzü pazar, salı ve çarşamba dışı bir güne denk getirirseniz oldukça keyifli bir gece hayatı geçirirsiniz derim. Gece hayatının tadını çıkarmak için 1.5 gün kalmayı tercih edebilirsiniz 😉

BRNO KONAKLAMA VE OTELLER

Brno içinde gezilecek yerler yanısıra nerede kalacağınız tabi ki çok önemli. Biz Brno maceramız boyunca tabiki erasmus öğrencisi olduğumuzdan 9.5 ay boyunca şehir yurtlarından birinde kaldık. Ancak siz şehre turistik amaçlarla geliyorsanız bir miktar ücretten kaçınmak için benimde zaman zaman yaptığım gibi couchsurfing kullanabilirsiniz. Couchsurfing aracılığı ile kendinize ücretsiz bir host bularak gezinizi oldukça ucuza getirebilirsiniz.

Ancak geziniz sırasında sayınız daha kalabalık ise ve biraz lüks arıyorsanız aşağıdaki harita üzerinden veya sayfadaki booking arama motorundan en uygun zamanda en ucuz hostelleri karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca bu sayfa üzerinden yapacağınız rezervasyonlar blogumuza bir miktar destek olarak geri dönecektir 😉

Booking dışında bir diğer uygulayabileceğiniz metot airbnb aracılığı ile temiz konforlu bir daire tutmak olacaktır. Ancak Brno’da çok uzun kalmanız gerekmediğinden tabiki airbnb tutmanızada çokta gerek yok bence. Eğer airbnb hesabınız yoksa buraya koyduğum davet linki ile siteye kaydolabilir ve ilk gezinizde 44 dolar gibi bir indirim kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca hem davet linkini kullandığınızda hemde bu link aracılığı ile ilk rezervasyonunuzu yaptığınızda bize bir miktar indirim geliyor. Kullanmayı unutmayın derim!

BARLAR & GECE HAYATI

Brno’nun gece hayatı, partiler, barlar ve kokteyl barları bizlere sorsanız dillere destandır. Ömrümün en güzel bir yılını akşamları bu şehrin sokaklarında çürüttüm diyebilirim. O halde bu şehrin eski bir öğrencisi olarak aşağıda önerdiğim şu kulüplere ve barlara göz atmanızda bir fayda var;

Publar ve Kokteyl Barlar;

 • Super Panda Circus ( 4 kişiden fazla girmek yasak olan çok popüler bir kokteyl barı. Kesinlikle öneririm)
 • The Bar Which Doesn’t exist
 • The Erin’s Irısh Flag Pub
 • Mayday Coctail Pub (hostes temalı)
 • Highfive – it’s your bar

Clublar;

 • Metro Music Bar* (cuma günleri en ideal gün olup Dj bu günlerde daha iyi çalıyor)
 • Exit
 • Fleda
 • Watt
 • Tabarin
 • Sono

Evet, genel olarak Brno gezilecek yerler ve Brno gezi rehberi bu şekilde. Eğer sizinde gezi rehberine eklemek istediğiniz bir şey varsa ya da aklınızda kalan bir soru varsa hemen aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

One Response

 1. Sena 14 Şubat 2020

Join The Discussion